Skip to main content

10 velkých, ale téměř neznámých světových společností

By 3.8. 20178 srpna, 2017Emerging Markets, Investice
Všechny uvedené společnosti jsou součástí ETF fondu Vanguard FTSE Emerging Markets

Slavné značky jako Google, Amazon nebo Coca Cola známe všichni. Ale co jména firem jako Tencent, Naspers nebo Hon Hai Precision Industry? Ty už zná málokdo. Přitom jsou to jedny z největších společností na světě. Pojďme si stručně představit 10 zajímavých společností z rozvíjejících se trhů (emerging markets).

Tencent Holdings

Tencent HoldingsTencent Holdings provozuje největší online platformu v Číně. Její služby WeChat a QQ, používá 938 milionů a 861 milionů aktivních uživatelů za měsíc. Mobilní a počítačové hry přispěly v prvním čtvrtletí roku 2017 k přibližně 54% celkových výnosů společnosti Tencent. Ta má asi 45% podíl na čínském trhu online herního průmyslu. Dále poskytuje online reklamu, která přispívá přibližně 15% tržeb. Ke konci roku 2016 měla společnost téměř 39 000 zaměstnanců.

Naspers

NaspersNaspers je jihoafrická nadnárodní internetová a mediální skupina, která nabízí služby ve více než 130 zemích. Jejím hlavním oborem je internetová komerce (inzerce, online nakupování, tržiště, online platby a online služby), video obsah a tištěná média. S tržní kapitalizací přes 66 miliard dolarů je největší společností v Africe a sedmou největší internetovou společností na světě. Před časem skupina vlastnila i české portály Aukro.cz a Heureka.cz.

Foxconn

Hon Hai Precision Industry (Foxconn)Tchaj-wanská nadnárodní kontraktová výrobní společnost se sídlem v New Taipei City, Tchaj-wan. Foxconn je největší světový výrobce elektroniky a třetí největší společnost podle výnosů zabývající se informačními technologiemi. Mezi významné výrobky, které společnost vyrábí, patří iPad, iPhone, iPod, Kindle, Nintendo Wii, PlayStation 4 a Xbox One. Společnost je také jedním z největších světových zaměstnavatelů. Ke konci roku 2015 měla 1,3 milionu zaměstnaců. Provozuje továrnu dokonce i v ČR.

China Construction Bank

China Construction Bank CorporationJe jednou z „velkých čtyř“ bank v Čínské lidové republice. V roce 2015 byla CCB druhou největší bankou na světě podle tržní kapitalizace a šestou největší společnosti na světě. Banka má přibližně 13,5 tisíce domácích poboček. Kromě toho udržuje zámořské pobočky v Barceloně, Frankfurtu, Lucembursku, Hongkongu, Johannesburgu, New Yorku, Soulu, Singapuru, Tokiu, Melbourne, Sydney a Aucklandu a stálou dceřinou společnost v Londýně. Zamestnává téměř 330 tisíc lidí.

China Mobile

China Mobile Communications CorporationSpolečnost China Mobile Communications Corporation je čínská telekomunikační společnost, která poskytuje mobilní hlasové a multimediální služby. Od května 2016 je společnost China Mobile největším světovým mobilním operátorem s přibližně 859,9 miliony zákazníků.

TSMC

TSMCSpolečnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (zkratka TSMC) je největší světový specializovaný nezávislý výrobce polovodičových disků a šestý největší výrobce integrovaných obvodů. Zaměstnává přibližně 47 000 lidí.

Infosys Limited 

Infosys LimitedSpolečnost poskytuje podnikové poradenství, informační technologie a služby outsourcingu. Infosys je druhou největší indickou společností zabývající se poskytováním IT služeb. Má tržní kapitalizaci přes 34 miliardy dolarů a více než 200 tisíc zaměstnanců. Pobočku má i v Brně.

America Móvil

America MóvilAmérica Móvil je nadnárodní telekomunikační společnost se sídlem v Mexiku. Je to čtvrtý největší mobilní operátor na světě. Společnost poskytuje služby více než 289 milionům zákazníků a zaměstnává téměř 200 tisíc lidí.

Ambev SA

Ambev SABrazilská pivovarská společnost je největší v Latinské Americe a pátá na světě. Ambev působí ve 14 zemích v Americe a jeho produktové portfolio zahrnuje piva jako jsou Brahma, Bohemia, Skol, Stella Artois a nealkoholické nápoje. Je i největší plnící společnost pro PepsiCo mimo Spojené státy. Ambev S.A. je dceřinou společností společnosti Anheuser-Busch InBev.

Sinopec

China Petroleum & Chemical CorporationCelý název společnosti je China Petroleum & Chemical Corporation. Tato čínská ropná a plynárenská společnost se sídlem v Pekingu je uvedena na burzách v Hongkongu, Šanghaji a New Yorku. Je jednou z hlavních státních firem zabývajících se ropou a chemickým průmyslem. Zaměstnává přes 350 tisíc lidí.

Všechny tyto společnosti jsou součástí ETF fondu Vanguard FTSE Emerging Markets Index Fund ETF (VWO).

Vít Šafář