Blackrock, Vanguard a State Street. Jsou to jména, která vám nic neříkají? Nic si z toho nedělejte. V České republice tyto společnosti opravdu nejsou moc známé. Nicméně, jsou to 3 největší správci aktiv na světě. Dohromady spravují více než 12,1 bilionu USD (ke konci roku 2016) , což odpovídá téměř 300 bilionům CZK. Jen pro srovnání státní rozpočet ČR v roce 2016 byl jenom 1,25 bilionu CZK.
Oproti tomu ETF žádného aktivního manažera nemají. Kopírují pouze dané indexy. Díky tomu se TER pohybuje kolem 0,2 % p.a. Tím si získaly v posledních letech obrovskou popularitu.
Výhody ETF fondů
velmi nízké náklady na správujednoduchost a pružnost – obchodování jako s akciemi
široký výběr strategií a tržních zaměření
široká diverzifikace
dividendový výnos
stejné nebo velmi podobné výsledky jako trh (index)
Nevýhody ETF fondů
stejné nebo velmi podobné výsledky jako trh (index)široká diverzifikace
velmi široká nabídka může být pro neprofesionální investory komplikovaná
Něco málo k jednotlivým společnostem:
|
|
|
Závěrem
Možná si říkáte, jak může být stejný výnos jako má trh současně výhoda i nevýhoda. Studie, které dělalo S&P na více než 25 000 fondech, prokazují, že na více než desetiletém horizontu přibližně 90 % portfolio manažerů nedokáže trh porazit. Pokud tedy budete investovat stejně jako tržní index, tak budete mít i téměř stejné výsledky. To ovšem také znamená, že ztratíte onu 10 % šanci trh přeci jenom porazit.
Investování je hodně o pravděpodobnosti. Pravděpodobnosti, jestli dokážete dosáhnout svého cíle. S ETF by vaše šance na úspěch mohly být vyšší.
Vždy je ovšem potřeba dobře zvážit váš rizikový profil a ideálně se poradit se zkušeným odborníkem. Pokud se sami nechcete pustit do důkladného studia.
- Mileniálové, investování a avokádové toasty - 16.4. 2018
- Kdo je Ray Dalio a proč mu naslouchat? - 6.2. 2018
- Baron Rothschild: Nakupujte, když v ulicích teče krev - 28.10. 2017