Baron Rothschild, britský šlechtic žijící v 18. století a člen bankovní rodiny Rothschildů, je spojován s výrokem: „Nakupujte, když v ulicích teče krev“. Něco by o tom měl vědět. Rothschild obrovsky zbohatl, když nakupoval v panice, která následovala po Napoleonově porážce u Waterloo. Původní citace je ale o něco delší: „Nakupujte, když v ulicích teče krev, i když je vaše vlastní.“
Tento citát vyjadřuje samotnou podstatu tzv. [css3_tooltip header=’Kontrarián (Contrarian)‘ content=’Investor, který investuje proti mínění většiny účastníků trhu.‘ position=’top‘ tag=’a‘ width=’200px‘ style=’style_50′ delay=’200′ cursor=’help‘ event=’hover‘ ]kontrariánského investování[/css3_tooltip] – silné přesvědčení, že čím horší věci se na trhu objeví, tím lepší jsou příležitosti pro zisk.
Většina lidí chce mít ve svých portfoliích jen investice, které za poslední období vynášejí nejvíce. Před tím ale [css3_tooltip header=’Warren Edward Buffett (⋆ 30.8. 1930)‘ content=’Přezdíván jako Věštec z Omahy či Zázrak z Omahy. Je americký miliardář, investor, obchodník a filantrop. Jeho současný majetek je odhadován kolem 72,7 miliard dolarů a dělá ho 4. nejbohatším člověkem na světě.‘ position=’top‘ tag=’a‘ width=’450px‘ style=’style_50′ delay=’200′ cursor=’help‘ event=’hover‘ ]Warren Buffett[/css3_tooltip] varuje: „Na burze platíte velice vysokou cenu za všeobecné nadšení.“ Jinými slovy, pokud všichni souhlasí s vaším investičním rozhodnutím, pak to pravděpodobně nebude dobrá investice.
Proti davu
Kontrariáni, jak název napovídá, se pokoušejí udělat opak toho, co dělá dav. Jsou nadšení, když se akcie jinak dobré společnosti silně (ale nezaslouženě) propadnou. Půjdou pak proti proudu s předpokladem, že trh se obvykle plete. A to jak při extrémních poklesech, tak i nárůstech.
Čím více ceny kolísají, tím víc kontrariáni věří, že se zbytek trhu plete.
Špatné časy – dobré nákupy
Kontrariánští investoři historicky udělali svoje nejlepší investice v dobách největších tržních nepokojů. Například v roce 1987 index Dow Jones klesl ve Spojených státech o 22% za pouhý jeden den. Při medvědím trhu mezi lety 1973-74 ztratil trh asi 45%. Útoky z 11. září 2001 také vedly k výraznému poklesu trhu. Seznam krizí pokračuje dál a dál. Ale právě tohle jsou ty časy, kdy si kontrariáni hledají ty nejlepší příležitosti.
Například medvědí trh v letech 1973-1974 poskytl Warrenu Buffettovi možnost koupit podíl ve společnosti Washington Post (NYSE: WPO) – investice, která se následně zvýšila na více než 100násobek kupní ceny – před započtením dividend. Buffett v té době uvedl, že kupuje akcie ve společnosti s obrovskou slevou. O čemž svědčí i fakt, že společnost mohla „prodat svůj majetek jakémukoliv z 10 potenciálních kupců za necelých 400 milionů dolarů, pravděpodobně i výrazně dráž. “ Tou dobou měla společnost Washington Post tržní kapitalizaci pouze 80 milionů dolarů.
Po teroristických útocích z 11. září svět přestal létat. Ale jen na chvíli. Předpokládejme, že jste v této době investovali do společnosti Boeing (NYSE: BA), jednoho z největších světových výrobců letadel. Akcie dopadly na dno přibližně za rok po 11. září, ale od té doby vzrostla jejich cena v příštích pěti letech více než čtyřikrát. Je zřejmé, že díky 11. září utrpěl tržní sentiment o leteckém průmyslu. Ale jen po krátkou dobu. Ti, kteří provedli důkladný výzkum a byli ochotni si vsadit na to, že by Boeing přežije, byli bohatě odměněni.
Sir John Templeton vedl slavný podílový fond Templeton Growth Fund od roku 1954 až do roku 1992, kdy ho prodal. Každých 10 000 dolarů investovaných tohoto fondu v roce 1954 by do roku 1992 vzrostlo až na 2 miliony dolarů! Přičemž dividendy byly reinvestovány. Průměrné roční výnosy pak byly kolem 14,5 % ročně.
Templeton byl také pravý kontrariánský investor, který investoval do zemí a společností, když podle jeho názoru dospěly k „bodu maximálního pesimismu“. Jako příklad této strategie Templeton koupil akcie každé veřejně obchodované evropské společnosti na počátku druhé světové války v roce 1939. Mnoho z nich bylo v té době dokonce v úpadku. Peníze na nákupy si dokonce musel půjčit. Po čtyřech letech však prodal akcie s velmi velkým ziskem.
Důkladný průzkum
Kontrariánské investování přináší i určitá rizika. Zatímco ti nejznámější investoři pokládají opravdu velké sázky, jdou proti současnému kolektivnímu názoru a poté dosáhnou až na vrchol, musí také udělat velmi důkladný výzkum, aby si byli jistí, že se dav skutečně plete. Když pak akcie letí dolů, neinvestují hned všechno, co mají. Ale naopak začnou zjišťovat, co přesně způsobilo propad, a zda je tento pokles jen dočasný nebo jestli má firma skutečně vážné a trvalé problémy.
Sečteno a podtrženo
Zatímco každý z těchto úspěšných investorů má vlastní způsob oceňování potenciálních investic, všichni mají jednu strategii společnou – čekají až jim trh přinese investiční příležitosti, místo aby se za nimi sami honili.
Zdroje: Investopedia, Wikipedia
- Mileniálové, investování a avokádové toasty - 16.4. 2018
- Kdo je Ray Dalio a proč mu naslouchat? - 6.2. 2018
- Baron Rothschild: Nakupujte, když v ulicích teče krev - 28.10. 2017