Skip to main content

Bohatství českých domácností

By 28.7. 2017Investice
Bohatství českých domácnostíČeská domácnost má na bankovních vkladech až 70 % majetku

Čím to je, že české domácnosti nebohatnou? Nebo ne tak, jak by mohly. Nechci zde polemizovat nad tím, jestli se “máme lépe” než před dvaceti nebo čtyřiceti lety. Pojďme se podívat na bohatství českých domácností a zjistit, kde je zakopaný pes.

Nefungující ekonomika?

Průměrné příjmy i ekonomika ČR roste již několik let. Zaměstnanost je na rekordních úrovních. Inflace je také velmi nízká. Příjmy a HDP na hlavu jsou nižší, než je tomu v rozvinutějších státech. Jak je ovšem známo – není až tak rozhodující kolik vyděláte, ale jak s výdělkem hospodaříte.

Určitě mi dáte za pravdu, že když vyděláte 20 000 Kč měsíčně a nic z toho neinvestujete, tak jste na tom s majetkem stejně jako ten, kdo vydělá 100 000 Kč měsíčně a nic neinvestuje. Na konci máte oba stejnou nulu.

Rozdílné hospodaření

Nejbohatší lidé mají v průměru 35 % majetku v akciích, v nemovitostech okolo 16 % a na bankovních vkladech jen cca 12 %. Oproti tomu průměrná česká domácnost má na bankovních vkladech až 70 % majetku, v nemovitostech přibližně 19 % a v akciích pouze 2 %.

Od koho se tedy naučit správně hospodařit?

Určitě od těch nejbohatších lidí na světě. Velký rozdíl je ve struktuře majetku. Z prvních 50 nejbohatších lidí v žebříčku časopisu Forbes celých 48 získalo svůj majetek díky akciím. Zbylí dva potom díky nemovitostem.

Rady nejbohatších lidí se často velmi podobají. Začněte investovat opravdu co nejdříve. Warren Buffet koupil první akcie Coca Coly, když mu bylo 12 let. Prodával totiž její plechovky po sousedství a tak jí věřil. Carlos Slim Helú (majitel největší telekomunikační společnosti v Jižní Americe) začal investovat, když mu bylo 14 let. Koupil akcie mexické národní banky. Vydělal si na ně prodejem novin.

Akcie jsou v dlouhodobosti nejvýnosnějším aktivem. Přesto v nich mají české domácnosti přibližně jen 2 % majetku. Čím to je? Může to být například chybějící investiční kulturou. Tradice investování se zde nemohla předávat mezi generacemi. Místo toho se z rodičů na děti předávají zaběhlé finanční produkty jako např. stavební spoření nebo investiční životní pojištění.

Druhou často opakovanou radou miliardářů je investovat do svého vzdělání. V tomto směru do finančního vzdělání. Podle průzkumu finanční gramotnosti jsme na tom jako národ velmi bídně. Tam, kde chybí vzdělání a zkušenosti, nastupuje strach z neznámého. Proto se možná investovat bojíme.

Strach

Často slyšíme o různých podvodech nebo o tom, jak někdo na investování prodělal. Nebo máme dokonce sami negativní zkušenosti. Čím víc se však naučíme, tím lépe se můžeme vyhnout základním chybám a dosáhnout výnosů.

Struktura majetku nejbohatších lidí vs. české domácnosti

Struktura majetku nejbohatších lidí vs. české domácnostiZdroj: Forbes, World Wealth Report 2015, ČNB, Eurostat, AKAT, ČBA a vlastní výpočty
Vít Šafář