Skip to main content

Investujte pravidelně a vyděláte i při dlouhodobém poklesu

By 2.3. 201728 července, 2017Investice
Investujte pravidelně a vyděláte i při dlouhodobém poklesuPro dlouhodobé investování jsou vhodné zejména akciové fondy.

Nebudu vám nic nalhávat, investování je někdy jako jízda na horské dráze. Jeden den se finanční trhy nadechují k růstu a druhý den se propadají pod tíhou paniky. Pokud na této dráze zavřete oči, zvednete ruce a začnete křičet, můžete dopadnout špatně. Mějte však oči na stopkách, pevně se držte a můžete tento chaos využít ve svůj prospěch.

Nejlepším způsobem jak získat pevnou kontrolu je paradoxně vzdát se snahy o odhadnutí budoucího vývoje trhu.

Přenechte rozhodování automatizovanému systému. Princip je jednoduchý – investujte pravidelně (ideálně v měsíčním intervalu) stále stejnou částku. Na kolísavém trhu tak můžete i s malými investicemi v dlouhodobém měřítku dosáhnout skvělých výsledků. Jak je to možné?

Cost average effect

Cost average effect neboli efekt průměrných nákladů, známý také jako dollar cost averaging, je jednou nejefektivnějších dlouhodobých strategií používaných ve světě investic.

Vše spočívá v tom, že se průměrují pořizovací náklady. To znamená, že v době, kdy je cena na trhu vysoká, nakupujete méně. Když je naopak cena na nízké úrovni, nakupujete více kusů investičního nástroje. Díky tomu se snižují ztráty v době poklesu a maximalizuje se výnosový potenciál.

Velmi dobře je tento efekt popsán v knize Inteligentní investor, jedné z nejúspěšnějších knih o investování od Benjamina Grahama (jeho žákem byl i Warren Buffet):

„Jak uvádí Ibbotson Associates, jedna z nejvýznamnějších společností finančního výzkumu, pokud byste v září roku 1929 do indexu Standard & Poor`s 500 investovali 12 000 dolarů, zůstalo by vám za deset let pouze 7 223 dolarů. Avšak kdybyste začali s mizernými 100 dolary a každý měsíc byste za dalších 100 dolarů investovali, pak v srpnu 1939 by činila hodnota vašich aktiv 15 571 dolarů. To je síla disciplinovaného investování – účinná i v tváří v tvář Velké hospodářské krizi a nejhoršímu medvědímu trhu všech dob.“

Do čeho dlouhodobě investovat?

Pro dlouhodobé investování jsou vhodné zejména akciové fondy. Je dobré, pokud jsou takové fondy volatilní (mají větší rozpětí výkyvů), protože to překvapivě zvyšuje efektivitu investice.

Nabídka fondů je však nesmírně široká a zorientovat se vyžaduje dlouhodobé sledování vývoje. O výběru a celkovém složení investičního portfolia se proto poraďte s odborníkem.

Chcete poradit jak dlouhodobě investovat?
Vít Šafář