Finanční poradce lidé v Česku nevnímají příliš pozitivně. Není se čemu divit. Nedostatečné vzdělání a honba za provizemi nedělá tomuto řemeslu dobrou vizitku. Profesionální investiční poradce je ale něco úplně jiného a já bych vám rád vysvětlil rozdíl. Přečtěte si, jak skutečného investičního poradce poznáte. Dlouho jsem přemýšlel, jak to vysvětlit. A pak mě to trklo.
Cestujete rádi? Kdo by necestoval.
Způsob jakým cestujete, se ale liší. Jsou v zásadě tři možnosti:
- Cestujete na vlastní pěst, což přináší nástrahy a spoustu možných problémů.
- Zaplatíte u cestovní kanceláře týden v hotelu, který jste viděli jenom na obrázku.
- Vydáte se na prázdniny na zajímavé místo s místním průvodcem, který vám ukáže všechna zákoutí a zajímavosti.
Asi se shodneme, že nejlépe zní poslední možnost. A praktikujete takové cestování? Asi málokdo odpoví ano.
Dobrý investiční poradce je jako turistický průvodce
Zeptám se znovu. Máte k dispozici nějaké peníze a chcete je mít uložené s co nejvyšším zhodnocením? Opět asi jenom blázen odpoví ne. A opět jsou tři možnosti, co v takové situaci udělat.
- Investujete na vlastní pěst. Tady platí, že čím menší jsou vaše znalosti, tím větší jsou rizika
- Peníze si uložíte na spořicí účet přímo do banky nebo přes finančního poradce placeného bankou.
- Správu svých peněz přenecháte profesionálnímu investičnímu poradci, který rozumí svému řemeslu, a dostanete od něj doporučení pro nejlepší zhodnocení vašich prostředků.
Už víte, kam tím mířím? Stejně jako mají cestovní kanceláře smlouvy s hotely za jejich propagaci a zprostředkování zájezdů, mají i finanční poradci a poradenské společnosti smlouvy s bankami. Neprodávají tak tu nejkvalitnější službu. Prodávají to, na čem obě strany nejvíce vydělají.
Nenechte banky vydělávat na vašich penězích
Na tom by v principu nebylo nic špatného. Vydělat chce každý. Vy určitě také. Jenže když vydělají banky a poradci, zisk jim jde z vaší kapsy. A tak stejně jako na dovolenou je nejlepší vyrazit se zkušeným místním průvodcem, vyplatí se najmout si zkušeného profesionála i na cestu světem investic. V čem tedy spočívá moje práce, tedy práce investičního poradce? Především, na rozdíl od zprostředkovatelů, mám dle zákona právo klientovi doporučit investiční nástroje a strategii. A za tato doporučení nesu zodpovědnost. Nemohu si tedy dovolit doporučit produkty, které sám neznám a nevěřím jim. Finanční ani bankovní poradci ve většině případů klientům investiční poradenství poskytnout nemohou. Pouze jim mohou prodat produkt.
Se mnou se vám nestane, že vám “dohodím” investiční životní pojištění, shrábnu provizi odpovídající 200 % ročního pojistného (ano, takhle to skutečně chodí), která jde z vašich plateb a uteču.
A stejně jako se turistický průvodce zeptá, jestli chcete adrenalinové zážitky nebo spíše poznávat klidná zákoutí s kavárnami, i já zjistím vaše potřeby a cíle a podle toho společně najdeme tu nejlepší cestu. Jedna se zásad investičního poradentství totiž zní, že musí být vždy individuální. Čas máme všichni omezený a ovládnout všechny obory lidské činnosti není v našich možnostech. Když podstupujete chirurgický zákrok, také požadujete, aby se o vás staral odborník. Chovejte se stejně i k vašim penězům.
- Mileniálové, investování a avokádové toasty - 16.4. 2018
- Kdo je Ray Dalio a proč mu naslouchat? - 6.2. 2018
- Baron Rothschild: Nakupujte, když v ulicích teče krev - 28.10. 2017