Skip to main content

Kdo je Ray Dalio a proč mu naslouchat?

Ray Dalio patří podle časopisu Forbes do první stovky nejbohatších lidí na světěRay Dalio patří podle časopisu Forbes do první stovky nejbohatších lidí na světě

Celebrity najdeme dokonce i v investiční branži. Tou nejznámější je bezesporu Warren Buffet. Ale dnes bych vám rád představil někoho jiného. Ray Dalio založil společnost Bridgewater Associates, jeden z největších a nejúspěšnějších [css3_tooltip header=’Co je to hedge fond?‘ content=’Hedge fond je speciální investiční fond, který téměř nepodléhá regulaci. Jde o vysoce rizikovou investicí, která může přinést vysoký výnos, ale také vysokou ztrátu. Snaží se o absolutní výnos nezávislý na obecném ekonomickém vývoji a vývoji kapitálových trhů. Poplatky za správu hedge fondu jsou však vyšší než u klasického fondu a také transparentnost je nižší. Hedge fondy používají různé strategie, jako např. krátký prodej či finanční pákový efekt. Jsou vhodné především pro kvalifikované investory.‘ position=’top‘ tag=’a‘ width=’450px‘ style=’style_50′ delay=’0′ cursor=’pointer‘ event=’hover‘ ]hedgeových fondů[/css3_tooltip] na světě.

Ray Dalio se narodil roku 1949 v New Yorku. Když mu bylo 12 let, začal nosit golfové hole investorům tehdejší doby. Touto prací si našetřil 300 dolarů a koupil si za ně akcie letecké společnosti Northeast Airlines. Byl to evidentně dobrý tah. Akcie společnosti se brzy díky fůzi s konkurencí ztrojnásobily a Dalio byl finančním trhem pohlcen.

Po vysoké škole a prvních pracovních zkušenostech se rozhodl, že ve svých 26 letech založí vlastní investiční byznys. Začal ve svém bytě s několika málo klienty, které si přivedl ze svého původního zaměstnání. Ve snaze získat nové klienty začal vydávat investiční zpravodaj, který se záhy stal velice populární a kupovaly si ho od něj dokonce velké investiční společnosti. V roce 1985 už byl tak známý, že mu Světová banka svěřila do správy 5 milionů dolarů.

Ray DalioRay Dalio

Roku 1989 Dalia oslovila tehdy obrovská společnost Kodak, aby spravoval jejich penzijní fond. Původní portfolio fondu bylo téměř výhradně akciové. Dalio nastavil novou strategii – promyšlená diversifikace rizika s cílem udržet vysoké výnosy. Krátce poté Bridgewater spustil svůj první hedge fond. Ke konci roku 2016 pak Bridgewater spravoval 154 miliard dolarů.

Ray Dalio patří podle časopisu Forbes do první stovky nejbohatších lidí na světě.

Jeho majetek je oceněn na 17 miliard dolarů. To je úctyhodný výsledek, když vezmeme v úvahu, že jeho první investice byla pouhých 300 dolarů. Dalio je také signatářem výzvy Giving Pledge, kde se zavázal věnovat většinu svého majetku na charitativní účely.

Dalio říká, že ekonomie není tak složitá, jak si mnozí myslí. Je přesvědčen, že většina lidí dokáže pochopit základní ekonomické principy, když pochopí vztahy mezi jednotlivými prvky v ekonomickém systému a jejich vzájemné interakce.

Co tím přesně myslí se můžete podívat v následujícím videu. Jeho shlédnutí doporučuje mimo jiné i Bill Gates!

Jak funguje ekonomika vysvětluje Ray Dalio (CZ titulky)

Zdroje: Investopedia; ForbesEconomic Principles

Vít Šafář